Tajemství úspěchů v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme
(Thomas Alva Edison)

>>SOUTĚŽ, 7.4-28.4.2012<<

Zúčastnit se může opravdu KAŽDÝ

R2 - Co mám dělat když...

11. dubna 2012 v 18:53 | Vera |  Pro Autory/Autorky

...chci něco upravit, (ale nevím jestli to má cenu)


Píšete píšete píšete…a najednou si vzpomenete, že jste do minulé kapitoly zapomněly něco napsat, chcete změnit určitou část nebo se vám prostě jen nelíbí styl a vůbec děj v první kapitole…nebo ještě hůře uspořádání celého příběhu, který čítá už přes X,X, a X kapitol Že to celé má moc rychlý spád?
No…a co teď? Stáli jste už někdy před takovou otázkou?


Tento článek nepatrně navazuje na to, o čem jsem psala minule, ale zároveň jde o dvě rozdílné věci, i když zase ne tak moc (moji logiku asi nikdy nikdo nepochopí…ale nevadí :D)
Ale zpět k úpravám - jistě jste si už museli všimnout, že někde ze začátku nebo na konci vydané knížky jsou informace o autorovi, počtu stran, ilustrace…a mimo jiné i číslo vydání. Buď jedna, dva, tři….třicet-pět…(když se zadaří :D)
Liší se od sebe jenom nepatrně, pokud tedy neporovnáme dvojku s desítkou, kde těch úprav oproti původní verzi bylo provedeno o…trošku víc.
Máme tedy nějaký příběh, kam chceme určitou část vložit, upravit, nebo celé od začátku překopat


VLOŽENÍ
- pokud píšete povídku na pokračování a uvažovali byste o tom, že byste (s ohledem na budoucí děj) mírně pozměnili či přidali nějaké souvětí, které by čitatele (čitatele?..nejsme tu v matematice...čtenáře! :DDD) nenápadně odkázalo někam do budoucnosti, nemám námitek. Snad jenom to, abyste je upozornili, že se změnilo to a to, případně je odkažte na danou část. (ale neotravujte s tím, že jste slovo dům nahradili slovem barák jo? :D) Úpravy jsou někdy dobré, ale…nechceme příliš častými změnami někoho do děje zamotat, že ne?...

SAMOTNÉ ÚPRAVY
-tím myslím přepis…a kompletně. Čehokoli. Kapitola, část, příběh…většinou z úprav po slohové stránce. Opakuje se vám často jedno slovo?...nelíbí se vám vaše popisování rozhovorů?...atd, netřeba rozepisovat.
Pokud se do takovéhle úpravy pouštíte, je od věci informovat čtenáře o tom, co všechno hodláte upravovat.
Pokud tenhle krok plánujete už delší dobu, lze jej kombinovat i s vložením. To znamená, že si třeba do mobilu, na papírek (nedoporučuji, velké nebezpečí ztráty) nebo ještě lépe do vaší hlavy, co byste tam teoreticky připsali, ať nemusíte každý týden psát novou a novou verzi.


A MÁ TO VŮBEC CENU?
hm..otázka k zamyšlení...
je opravdu nutné, abyste to cpali dozadu, když máte neomezený prostor před sebou?


Úpravy a vložení nejsou špatné, protože se tím obměňuje děj, je více…pestrý, propracovaný…
Jediný důvod, jak se tomuto vyhnout je - nespěchat se psaním, všechno po sobě důkladně přečíst a mít alespoň trošku tušení, co se bude vyskytovat na dalších stránkách. jak už jsem říkala, nemá cenu přepisovat dílo jenom kvůli jendé větě nebo kvůli něčemu, co se dá klidně vrazit až dál...ale to už je na vás ;)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eloran Arroway Eloran Arroway | Web | 11. dubna 2012 v 20:32 | Reagovat

Tvoje rady jsou hrozně fajn! Pročítám si je tady a nemyslím, že nejsou nepochopitelné. :) Spíš naopak. :)
S tím, že se sem tam něco opraví - občas je to potřeba. Mně osobně pak štve, když mám v příbězích něco nesrozumitelného, takže to pak upravuju. Ale do přepisování celé kapitoly bych se už nepouštěla. Protože jak jsi řekla, před sebou máme dost prostoru, takže když se na něco zapomene, tak se to pak může odkrýt třeba v půlce anebo na konci a udělat z toho "přednost" příběhu.. :) Je tolik možností. :)

2 Eloran Arroway Eloran Arroway | Web | 11. dubna 2012 v 20:35 | Reagovat

[1]: Jo, a ne že bych toho zase tolik napsala (občas něco do šuplíku) ale hodně mi pomáhá tvoření RPG. Je toho tolik, že i když na něco z děje zapomeneme, je možné to prostě zakombinovat a navázat na dějovou linii. S příběhy je to stejné, řekla bych. :)

3 Hejlynka Hejlynka | Web | 12. dubna 2012 v 14:31 | Reagovat

jsou to fajn rady...

4 Faint Faint | Web | 12. dubna 2012 v 16:28 | Reagovat

neraz som o tom uvažovala...ale tak...toto je len prvotná verzia, ja to ešte pred (čím? ani neviem :DD) poriadne upravím, bude to mať viac strán..a s tým vydaním si mi pomohla, nevedela som čo to znamená :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama