Tajemství úspěchů v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme
(Thomas Alva Edison)

>>SOUTĚŽ, 7.4-28.4.2012<<

Zúčastnit se může opravdu KAŽDÝ

Tutorial - Originalita vs Inspirace

21. března 2012 v 20:49 | Vera |  Pro Autory/Autorky

Originalita vs Inspirace


O inspiraci jsem se okrajově zmiňovala v jednom z minulých článků a dlouho jsem přemýšlela o tom, že bych jí udělala ještě samostatně, ale potom se mi do toho dostalo další téma, které je pravým opakem inspirace. To téma nazýváme Originalitou.
Takže začátek můžeme uvést otázkou:
Co je podle vás pro psaní lepší? - Držet se daných bodů, které už před vámi nastavil někdo jiný anebo přijít s něčím, co ještě nebylo předem dáno?
Než vám řeknu svůj vlastní názor, odbočím nejdřív trošičku bokem, aby celý článek měl vůbec nějaký smyslPojem Inspirace netřeba nijak zvlášť představovat. Každý pisálek a i ten, kdo se této činnosti nijak aktivně nevěnuje, by měl význam tohoto slova znát. Ale i tak se jej pokusím vysvětlit vlastními slovy, protože se mi pro změnu nechce hledat něco na wikipedii, abych ušetřila čas. :D (nečekejte zázraky...)
Inspirace nám pomáhá v přemýšlení, pokud hledáme prvky do příběhu. Může to být prakticky cokoli - obrázek, co jste našli na internetu, člověk, kterého jste potkali na ulici, nebo i promluva v televizním seriálu. Často se mi stává, že se koukám na televizi a nějaká postava řekne nějakou větu, která se mi líbí a tak si v hlavě řeknu
"jooo to je dobrý! To někde použiju! :D"
(nemyslete si, že všechno, co napíšu jsem někde převzala! :D :D :D to není pravda, většinou jsou to jenom drobnosti, které to spíš doplňují, děj je moje vlastní práce :D)
Ano a teď se dostávám zpátky k ději, ale v souvislosti s Inspirací - třeba Pokemoni a Bakugani
"dyť je to úplně to samý…."
Stejný ne, (i když to k tomu nemá daleko) ale je to natolik podobný, že se v tom jen inotš vyzná! (a ještě ten, kdo to pravidelně sleduje a to já nejsem.)
Popravdě nevím, který seriál z toho vyšel dřív, ale nemůžu si pomoct, že ten další je jenom jeho napodobenina, i když jsou tam jiné postavy, ale motiv se prakticky nezměnil…
Pokud už se chcete nechat inspirovat nějakým slavným spisovatelem či jeho dílem, nikdy je přímo nekopírujte! Tohle už je přehnaná inspirace! Vám by se také nelíbilo, kdybyste přišli někam na blog, kde by byla vaše povídka převyprávěná…


Originalitu známe a taktéž se s objasňováním "co je to vlastně zač" nemusím dlouho zaobírat.
Na rozdíl od Inspirace nám přináší něco nového, jiný pohled na danou věc. Je to něco, co před námi ještě nikdo nevymyslel nebo ano, ale my jsme si to ve spolupráci s naší kreativitou přebrali po svém.
Opět uvedu příklad - J.R.Tolkien - autor Hobita a trilogie Pán prstenů a když se řekne slovo Elf myslím, že kdo čte fantasy, okamžitě by mu mělo naběhnout jeho jméno. On sám sice elfy jako rasu nevymyslel, ale díky němu vstoupily do našeho bližšího povědomí. Ale z jeho jazyka elfů beru inspiraci, když (svoje vlastní fantasy) a chci to nějak oživit.
Takových lidí a knížek je na světě habaděj, a kdybych každou měla rozepisovat podrobněji, tento článek by byl asi nekonečný. Jen ještě zmíním několik důležitých jmen (pokud znáte ještě někoho jiného, klidně napište do komentářů, já zase tak často nečtu profesionální spisovatele…:D)

Stephenie Meyerová - v sáze Stmívání nám ukázala nám zcela nový pohled na upíry, jako je v dnešní době zná většina náctiletých slečen…

J.K. Rowlingová - způsob, jakým popisuje svět kouzla a magie je dle mého názoru nenapodobitelný! Spousty nejrůznějších zaklínadel, čtyři koleje v Bradavicích, smrtijedy…
Díky ní Harry Potter bude navždy legendou :D

Christopher Paolini - Autor čtyřdílné série Odkaz dračích jezdců, ve kterém se neobjevuje jen několik nových ras, ale také spojení Draka a člověka, Magie používána vlastní myslí, opět spoustu nových jazyků a jiné.


Zvláštním typem kombinace Inspirace a Originality je FF (fanfiction)
Až donedávna jsem tento pojem neznala (přiznávám :D)
Je to vymýšlení vlastního příběhu v ohledu na nějakou slavnou knížku (velmi populární jsou již zmíněné Stmívání a Hp.)
(Amatérští) autoři do svých povídek většinou zapojují stejné postavy, u kterých můžou změnit styl chování, budoucnost, osud…nebo si i vymyslet svoje vlastní, které začlení někam do děje. Někteří se drží osnovy příběhu (píší je třeba z pohledu někoho jiného) a ti druzí si jej upravují po svém.
FF mám ráda, i když si jej sama netroufám napsat
Z blogování z nám dva autory, kteří FF píší

A

Jejich tvorba se mi velmi líbí (vaše samozřejmě taky) :D ale už z pohledu na FF - je třeba zajímavé přečíst si HP3 z pohledu zmiozelské studentky nebo zjistit, že teta Petůnie vlastně není tak špatná, za jakou ji všichni máme…:D


A můj názor na tohle všechno?
Rozumná kombinace Inspirace s Originalitou! (vaše dílo by v sobě mělo mít něco jedinečného, ale zase ne za každou cenu!) :D to znamená, že nemusíte být za žádnou cenu 100% originální - pokud se vám do příběhu nechce vymýšlet nová rasa, jednoduše použijte nějakou už dobře zažitou, ale zase…co kdyby třeba Zlobři (jako ve Shrekovi) nebyli všichni ze zásady zlí nebo černá nebyla jenom symbolem zla…

A co vy? Upřednostňujete čistě jen Originalitu, Inspiraci nebo něco jako já? :D
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ell Ell | Web | 22. března 2012 v 13:41 | Reagovat

Nechceš se u mě zučastnit soutěže o naušnice v hodnotě 600 kč? :)

2 Dianka Dianka | Web | 22. března 2012 v 15:25 | Reagovat

Ahojky, nechtěla by ses přihlásit do SONDoplňek?Jestliano, tak klikni na WEb a přesměruje tě to tam :-)

3 Anne Anne | Web | 22. března 2012 v 15:35 | Reagovat

[1]:
+
[2]: blá, blá, blá...vím, že jsem zlá, ale i tak: blá, blá, blá... 3:)

Jinak ke článku: Tolkien je fakt fakt FAKT dost veljek borec :) někdy (pořád...) mě zaráží, jak proboha mohl vymyslet celou elfšinu??? Paolini to samý se sarověkým jazykem...no a Rowlingová prostě válí :D :D :D

4 Hejlynka Hejlynka | Web | 22. března 2012 v 16:59 | Reagovat

tyhle rady jsou super

5 Natali ze Small-muse :)) Natali ze Small-muse :)) | Web | 22. března 2012 v 19:29 | Reagovat

Skvělý článek! :) Vždycky chci přijít s něčím novým, originálním, ale je to nesmírně těžký! Vážně obdivuji ty spisovatele, které jsi v článku jmenovala ( Rowlingová atd. ), protože ti jsou opravdu originální, s těma tématama většinou přišli jako první... :))

6 Anne Anne | Web | 22. března 2012 v 20:04 | Reagovat

[5]: jo no...vezmu jako příklad S. Meyerovou: existuje Vapmýrská akademie, Škola noci, Upíří deníky a určitě ještě další, ale základ je Stmívání...proto je z nich NEJlepší...sice ty ostatní jako jo, ale přece jenom...už to není ono ;) ;-)

7 Vera Vera | Web | 22. března 2012 v 20:27 | Reagovat

[6]: to jsem původně chtěla taky napsat do příkladu, ale nechtěla jsem kopírovat článek u Barbry Storm, tak jsme tam dala Pokemony :D

8 Vendy Vendy | Web | 26. března 2012 v 21:59 | Reagovat

[6]: Přitom však, paradoxně, Upíří deníky byly napsané dřív než Stmívání - už v roce 1991.
K článku - originalita už se pomalu vytrácí - protože skoro všechno už bylo vymyšleno a řečeno. Přesto, inspirace je asi věčná, protože může vzít starší věc a předělat ji po svém. Takže úplně originální sice není, ale kopie také ne.
Proto nepíšu povídky, mám pocit, že nemám nápad - a pokud mě něco napadne, jsem si téměř jista, že jsem něco podobného četla.
Tolkien nevymyslel elfy, ale jako první jim dal jinou podobu - předtím byli elfové prezentováni jako malí skřítci s křidélky. Tolkien z nich udělal novou rasu, nadlidsky krásné, dlouhověké a moudré bytosti. Navíc, ani se svým Pánem prstenu nebyl originální, protože se inspiroval jistou severskou ságou. Ale byl originální se svým zpracováním... 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama